Kesällä on mukava syödä nopeasti valmistettavia ja herkullisia salaatteja. Jukolan Juuston chili-cheddar maustaa ruokaisan couscous-pohjaisen salaatin, joka maistuu lounaalla tai grilliherkkujen lisäkkeenä.
Chili-cheddarilla maustettu couscoussalaatti (4-6 hlölle)
- 3 dl couscous
- 2 rkl kana- tai kasvisfondi
- 3 dl vettä
- 160 g Jukolan aito cheddar chili
- 6 kpl tomaatteja
- 1 kpl kurkku
- 1 kpl keltainen paprika
- 200 g rucolan lehtiä pestyinä
- 1 rasia Mimis salaatinversot
- 50 g cashwepähkinöitä
- 50 g pinjansiemeniä
- 1 dl oliiviöljy
- 3 rkl valkoviinietikka
- ½ kpl sitruunan mehu
- 1 tl Dijon-sinappi
- ½ tl rouhittu mustapippuri
- ½ tl hieno sokeri
- ½ tl suolaa
- suolaa maustamiseen
Lisää kattilaan 3 dl vettä ja maustefondi. Kiehauta vesi ja lisää couscous joukkoon. Ota kattila liedeltä ja anna couscousin kypsyä noin 5 minuuttia. Jäähdytä valmis couscous ja erottele jyvät toisistaan haarukalla.
Leikkaa tomaatit, kurkku ja paprika pieniksi kuutioiksi. Kuutioi myös chili-cheddar. Lisää kuutiot salaattikulhoon. Lisää joukkoon paahdetut pähkinät ja siemenet sekä rucola ja Mimis-versosalaatti.
Sekoita pienessä kulhossa oliiviöljy, valkoviinietikka, sitruunan mehu, sinappi, mustapippurirouhe, sokeri ja suola. Lisää kastike couscoussalaatin joukkoon ja sekoita hyvin. Lisää valmiin salaatin joukkoon lisää suolaa tarvittaessa.
Viinilasillinen
Bestheim Pinot Gris Premium Reserve, Ranska. Alkon nro 909317, Hinta 13,99€.
Vaaleanviherkeltainen, kuiva, hapokas, hedelmäinen, aprikoosinen, hunajainen.
Ruppertsberger Imperial Cuvée Organic, Saksa. Alkon nro 947737. Hinta 11,49€.
Vaaleankeltainen, kuiva, hapokas, sitruksinen, viehkeän mineraalinen.
Tekstit ja valokuvat: Mikko Niemi / Aromipaja