Juhlat Leivonta Nopeat ja helpot Reseptit Yleinen

Rommi-omena lehikäinen on maistuva jälkiruoka

4.9/5 - (36 votes)

Joulun jälkiruoaksi tarjoillaan rommi-omena lehikäinen ja kotitekoista vaniljajäätelöä. Lehikäisten valmistaminen on helppoa valmiista voitaikinasta. Lehikäiset leikataan auki ja täytetään jouluisen makuisella rommista, omenoista ja koristeista valmistetulla paistoksella.

Rommi-omena lehikäinen ja kotitekoista vaniljajäätelöä (8 hlölle)

  • 60 g voita
  • 1 dl sokeria
  • 2 kpl omenoita (Granny Smith tai talviomena)
  • 1-2 dl korintteja (tai rusinoita)
  • ½ dl rommia
  • 1 pkt voitaikinaa
  • 1 kpl kananmunan keltuainen voitelua varten

Rommilla maustettu omena-korinttilehikäinen on maistuva jälkiruoka

Laita voi kattilan pohjalle tai paistinpannulle. Lisää pannulle sokeri paahda sitä hetken verran. Kuori omenat ja poista siemenkota. Leikkaa omenat kahdeksaan viipaleeseen ja levitä viipaleet kattilaan tai paistinpannulle. Paahda seosta hetki ja lisää rommi ja korintit. Keitä seosta kasaan 10 minuuttia.

Kauli voitaikinaa kevyesti ja leikkaa siitä noin pelikortin kokoisia palasia. Voitele voitaikina lehikäiset kananmunan keltuaisella ja paista kypsäksi uunissa 190°C noin 12 min. Halkaise lehikäiset ja täytä rommi-omenapaistoksella juuri ennen esillepanoa.

  • ½ l maitoa
  • ½ l kuohukermaa
  • 1 vaniljatanko
  • 30 g glukoosia
  • 8 kpl kananmunan keltuaista
  • 160 g sokeria

Kiehauta kerma-maito vaniljatangon ja glukoosin kanssa. Vatkaa sokeri ja keltuaiset sekaisin, älä vaahdota. Kaada kerma-maito keltuaisten joukkoon, sekoita ja kypsennä liedellä kokoajan sekoittaen. Jäähdytä kastike jäävesiastiassa. Aja jäätelökoneessa jäätelöksi. Pakasta.

Viinilasillinen

Torres Floralis Moscatel Oro, Espanja. Alkon nro 336016. Hinta 12,98€.
Meripihkanruskea, makea, rusinainen, appelsiininkuorinen, hunajainen, kukkainen.

Gancia Asti Dolce, Italia. Alkon nro 008901. Hinta 12,99€.
Makea, keskihapokas, päärynäinen, sitrusmarmeladinen, persikkainen, kukkainen.

Michel Schneider Silvaner Eiswein, Saksa. Hinta noin 18€.
Makea, miellyttävän hapokas, hunajainen, hennon viikunainen ja taatelinen.

Teksti ja valokuvat: Mikko Niemi / Aromipaja