Viinirypäleet sopivat makeaan piirakkaan upeasti. Viinirypäleiden maku ja makeus tiivistyvät uunissa seuraavalle tasolle. Piirakan pohja on ihanan pehmeä, hieman kakkumainen. Tätä herkkua ei tarvitse säilöä seuraavalle päivälle – se katoaa parempiin suihin saman tien.

Erittäin mehevä vaniljainen viinirypälepiirakka (piirakkavuoka)
- 300 g tummia viinirypäleitä
- 300 g vihreitä viinirypäleitä
- 1 prk (200g) Valio maustettu vaniljarahka
- 1 prk (200g) maustamatonta rahkaa
- 1 tl vaniljasokeria
- 2 tl tomusokeria koristeluun
- 1 kpl kananmuna
- 1 dl sokeria
- 25 g voita sulatettuna
- 100 g maitorahkaa
- 2-3 dl vehnäjauhoja
- 1 tl leivinjauhetta
Mehevää viinirypälepiirakkaa on vaikea vastustaa
Vaahdota kananmunat ja sokeri kuohkeaksi vaahdoksi. Sekoita leivinjauhe vehnäjauhojen kanssa ja lisää jauhoseos vaahtoon. Sekoita joukkoon sulatettu voi ja rahka. Siirrä taikina jääkaappiin puoleksi tunniksi.
Voitele piirakkavuoka ja painele taikina tasaisesti vuokaan vehnäjauhoja apuna käyttäen.
Pese viinirypäleet hyvin. Irrota rypäleet ne ruodista.
Sekoita rahkat tasaiseksi seokseksi ja lisää joukkoon vaniljasokeri. Lisää rahkaseos piirakan pohjalle. Lado viinirypäleet kauniisti piirakan päälle.
Paista piirakkaa uunin alatasolla 175°C noin 30-40 minuuttia, kunnes piirakka saa upean värin ja pohja on kypsä. Anna piirakan vetäytyä hetki ennen nauttimista ja viimeistele tomusokerilla.

Viinilasillinen
Torres Floralis Moscatel Oro, Espanja. Alkon nro 336016. Hinta 12,99€.
Meripihkanruskea, makea, rusinainen, appelsiininkuorinen, hunajainen, kukkainen.
Teksti ja valokuvat: Mikko Niemi / Aromipaja
