Juhlat Kasvisruoka Liharuoka Nopeat ja helpot Reseptit Yleinen

Itse tehty kastike kruunaa ceasarsalaatin

5/5 - (120 votes)

Caesarsalaatti on yksinkertainen salaatti, joka sisältää romainesalaatin lehtiä, paahdettuja leipäkuutioita ja parmesaanijuustoa sisältävän täyteläisen ceasarkastikkeen. Kastike valmistetaan parmesaanista, munankeltuaisesta, oliiviöljystä, sitruunamehusta, worcesterkastikkeesta, sardelleista, valkosipulista, sinapista ja mustapippurista. Perus ceasarsalaattiin voidaan lisätä esimerkiksi kanaa tai katkarapuja.

Itse tehty ceasarkastike kruunaa kana-ceasarsalaatin

Erottele kananmunasta keltuainen. Laita kapeaan sauvasekoitinastiaan munankeltuainen, haarukalle hienonnetun sardellifileet, oliiviöljy, hienonnettu valkosipulinkynsi, sitruunamehu, sinappi, worcesterkastike, raastettu parmesaani, kaprikset, mustapippuri ja suola. Aseta sauvasekoitin astian pohjalle ja kännistä se täysillä kierroksilla. Nosta sauvasekoitinta hitaasti ylöspäin kunnes kastike on muodostunut paksuksi majoneesipohjaiseksi paksuksi kastikkeeksi. Katso, että ainekset ovat varmasti hienonnettu. Ohenna kastiketta ohuemmaksi kylmällä vedellä. Anna kastikkeen tekeytyä jääkaapissa vähintään 15 minuuttia.

Leikkaa parmesaanista ohuita lastuja. Tämä onnistuu esimerkiksi juustohöylän avulla. Pese ja erottele romainesalaatin lehdet.

Laita salaatinlehdet kulhoon ja annostele kastike joukkoon. Sekoita salaatti siten, että kastike jakaantuu tasaisesti. Annostele salaatti lautasille tai isolle vadille. Asettele salaatin päälle vuolukana, parmesaanilastut ja krutongit.

Bestheim Pinot Gris Premium Reserve, Ranska. Alkon nro 909317, Hinta 14,39€.
Vaaleanviherkeltainen, kuiva, hapokas, hedelmäinen, aprikoosinen, hunajainen.

Ruppertsberger Imperial Cuvée Organic, Saksa. Alkon nro 947737. Hinta 11,99€.
Vaaleankeltainen, kuiva, hapokas, sitruksinen, viehkeän mineraalinen.

Chavin Coteaux d’Aix en Provence Rosé Organic, Ranska. Alkon nro 413357. hinta 16,45€.
Kuiva, hapokas, mansikkainen, hennon karpaloinen, vadelmainen, punaherukkainen, kevyen yrttinen.

Teksti ja valokuvat: Mikko Niemi / Aromipaja