Juhlat Kasvisruoka Nopeat ja helpot Reseptit Yleinen

Bataattisipsit ja dippi

4.6/5 - (7 votes)

Vieraille naposteltavaksi tarjoillaan maistuvia bataattisipsejä ja inkivääri-sitruunaruohomajoneesia. Näitä kannattaa tehdä kerralla isompi satsi!

Bataattisipsit ja inkivääri-sitruunaruohodippi

  • 1-2 kpl bataatteja
  • 7 dl öljyä
  • 1 rkl suolaa
  • 2 kpl kananmunan keltuaista
  • 3-4 dl rypsiöljyä
  • ½ kpl lime
  • 1 tl suolaa
  • ½ tl valkopippuria
  • 1 tl sinappia
  • 2 cm pala tuoretta inkivääriä
  • 1 rkl sitruunaruohotahnaa

Rapeat bataattisipsit ovat herkullisia

Kuori bataatit ja viipaloi ne mandoliinilla erittäin ohuiksi viipaleiksi. Voit käyttää viipaloimiseen myös terävää veistä. Lämmitä öljy paksupohjaisessa kattilassa n. 160-asteiseksi. Laita kattilaan viipaleita yksitellen sen verran, että ne uivat vapaasti eivätkä mene päällekkäin. Paista viipaleita muutama minuutti. Nosta viipaleet reikäkauhalla kuivumaan talouspaperin päälle. Ripottele heti päälle suolaa ja anna jäähtyä.

Majoneesia valmistettaessa on tärkeää, että kaikki aineet ovat huoneenlämpöisiä. Erottele kananmunan keltuaiset ja laita ne tehosekoittimeen. Lisää sekoittimeen ½ limen mehu, ½ tl valkopippuria, 1 tl suolaa, 1 tl sinappia, sitruunaruohotahna sekä paloiteltu inkivääri. Sekoita ainekset nopeasti. Lisää tehosekoittimeen sen käydessä öljy ohuena nauhana. Majoneesin tulee olla koostumukseltaan paksuhkoa. Anna maustua jääkaapissa tunnin verran.

Vinkki: Voit värjätä osan majoneesista punajuurimehulla. Värjätty majoneesi sopii hyvin annoksen koristeluun.

Viinilasillinen

Bataattisipsien kanssa viiniksi valitaan hedelmäinen ja hapokas viini, sillä ikivääri-sitruunaruohodipissä oleva happoisuus pyöristää viinin omia happoja ja saa viinin hedelmäiset aromit esille.

Laroche Chardonnay L, Ranska. Alkon nro 007293. hinta 12,80€.
Kuiva, keskihapokas, sitruksinen, hunajameloninen, päärynäinen, kukkainen.

Villa Wolf Riesling Feinherb 1l muovipullo, Saksa. Alkon nro 574428. Hinta 11,97€.
Puolikuiva, hapokas, sitruksinen, omenainen, aprikoosinen, päärynäinen, raparperinen, yrttinen.

Cono Sur Single Vineyard Block 23 Riesling, Chile. Alkon nro 578227. Hinta 16,01€.
Kuiva, hapokas, limettinen, omenainen, päärynäinen, mineraalinen, petrolinen.

Teksti ja kuvat: Mikko Niemi / Aromipaja